Kendinden Nefret Ettiren Bir Kitap: Şahane Hatalar...

14:06 ebru altin 15 Comments

Açıkçası uzun zamandır farklı sonlara, okuyucuyu seçmeli olarak yönlendiren bir kitap arıyordum. Ancak böyle bir kitaba ulaşmam ne yazık ki imkansız boyutlarda gibiydi.Çünkü zamanında yayınlanmış olanların birçoğunu hali hazırda alıp, okumuştum. Tabii gözümden kaçanlar olduysa bilemiycem. O kadar da emin konuşmamak gerekir ne de olsa...

Öyle böyle derken, rutin kitap alışverişimi gerçekleştirdiğim bir gün gözüme April Yayınları'ndan çıkan Heather McElhatton'ın kaleme aldığı "Şahane Hatalar" isimli kitabı takıldı.

Başlık ilgi çekici, tasarım gayet hoş olunca istemdışı bir şekilde tabii ki elim kitaba uzanıverdi. Hele de arka kapak yazısını tararken, gözüme ilişen bir cümleyle kitabı alma kararını vermem bir oldu. Uzun zamandır beklediğim kitaba tesadüf eseri denk gelmiştim nede olsa. Heyecanlı bir şekilde okumaya başladım ama bölümler arasında ilerledikçe heyecan duygum yerle bir oldu.

Neden mi? İşte bu sebeplerden dolayı... Öncelikle bu kitabın başkahramanı okuyucunun bizzat ta kendisi. Yani sizsiniz. Buraya kadar iyi güzel. Hatta süper ötesi. Uzunca bir yolculuğa çıkacaksınız ve başınıza bu süreç içerisinde neler geleceğini hiç bilmiyorsunuz.

Tabii bu arada hemen bir hatırlatma yapalım. Kahraman okuyucunun bizzat kendisi dedik ama yolculuğa kız olarak başlamanız gerekmekte. Çünkü kahraman bir kadın :)

Her okuyucunun hayat seçimlerini belirleyen tek bir ortak bölüm var. O da ilk bölümün ta kendisi. Buradan yola çıkarak hayat seçimlerinizin kararlarını bizzat kendiniz veriyorsunuz.

Daha 18 yaşındasınız, liseyi yeni bitirmişsiniz ve bir seçim yapmak durumundasınız. İki ihtimaliniz var. Ya üniversiteye gidip akademik kariyer için adım atacaksınız, yada sırt çantanızı alıp uzunca bir yolculuğa çıkacaksınız. Karar tamamen size kalmış yani...

Tabii bir okur olarak bende ilk tercihlerimi belirledikten sonra sayfalar arasında oradan oraya koştururken buldum kendimi bir anda... Başıma gelmedik şeyde kalmadı hani..

Uyuşturucu baronu tarafından öldürüldüm, birisini öldürdüm, evlendim aldatıldım, çocukları alıp alakasız bir ülkeye beş parasız bir şekilde gidip, orkide yetiştirmeye başladım. Orkide yetiştirmenin püf noktalarını bilen adama aşık oldum. Çiftliğim yandı, orkide üretimi yalan oldu...

Sonra tekrar başa döndüm. Bu seferde büyük bir mirasın üzerine kondum. Paramın tam tadını çıkaracakken elektrik kontağına kapılıp öteki tarafa gittim. Senelerce yeraltında ucube kılıklı tiplerle yaşadım, tecavüze uğradım, eroin kullanmaya başladım :)

Anlayacağınız başıma gelmedik iş kalmadı. Her seferinde bir felakete sürüklendim. Olumlu tek birşey olmadı hayatımda. Zaten olumlu bir son bulabilirseniz -ki ben hepsini denedim öyle bir son yok - öpünde başınıza koyun :)

Açıkçası bu tip kitapları hala sevmekle birlikte başıma türlü türlü felaketi getirdiği için bu kitaptan hiç hazetmediğimi açık yüreklilikle söylemek isterim. Her seferinde değişik bir son denemek için başa döndüm. Belki 40'a yakın son denedim. Ama hiçbiri istediğim nitelikte sonlar olmadı. Hepsinde bir şekilde öldüm veya öldürüldüm. Ömrüm kaçmakla geçti :)

O yüzden bu kitabı almadan önce siz, siz olun bir kere daha düşünün derim. Ama değişik bir maceraya ihtiyacım var dersenizde eğer mutlaka alıp okuyun, derim. Karar size kalmış. :))

You Might Also Like

15 yorum :

 1. bu kitabı ben de görüp almıstım ama pışman oldum evet
  kadın olarak baslama kısmı benım de dıkkatımı cektı
  acaba dedım bunu alsa alsa kadınlar alır dıye mı düşünür.

  girişte yazılan cumleler cok heyecanlandırılmıstı
  ama her secımımde oldum hep :)
  birAZ zeki oyunlar falan olurdiye dusunmustum ama fıs cıktı
  yazık verılen paraya
  cok satılanlarda ama

  YanıtlaSil
 2. Öyle ucuz bir kitap da değil hani. Etiket fiyatı 26 lira civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Beğenerek okuyan var mıdır bilmiyorum ama ben nefret ettim resmen. Ki gördüğüm kadarıyla sende benimle hem fikirsin. Daha farklı alternatifler ve oyunlara yer verebilirlerdi ama böylesi daha kolay geldi sanırım. Aynen öyle yazık verilen paraya.

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle teşekkürler, gerçekten çok merak ettiğim,fiyatının yüksek oluşu ve fazla gündemde olan kitaplardaki yanılgı payının yüksek olmasından dolayı okumadığım bir kitaptı. Her kitap alışverişinde gözüme takılan, aklımda kalan bu kitap için iki kişiden daha başıma gelmedik kalmadı yorumunu duymuştum. Madem iyi bir son yok diyorsun, o zaman ben hiç almayayım bu kitabı;)Belki birinden bulursam okurum, ama para verip almam:D

  YanıtlaSil
 4. bu kıtabı cok merak edıyorum bende okuyacağım ama neden ıyı son yok :))
  mimledim seni sevgiler :)

  YanıtlaSil
 5. Kitabin nasil okundugunu dahi cozemedim her seferinde oluyorum butun okuma zevkimi alip goturdu bu kitap !!!

  YanıtlaSil
 6. Her sonda ölmek zorundasınız. Çünkü bir yerde bitmeli öykünüz ve keşke yapmasaydım dediğim bölüme geri dönüp diğer seçeneğe gidiyorsunuz. Sizi şaşırtıyor. Çünkü hayat da böyle. Asla en iyi seçimin ne olduğunu bilemiyorsunuz. Çoğu bölümün sonunda Cennetle ilgili görüşler yer alıyor. Bunu düşünüyorsunuz. Kitap bana göre gerçekten de iyi. Yaşayarak okursanız zevk alırsınız. Ben kafamda kendi dış görünüşümü canlandırarak okuyorum. Karar zamanlarında kapatıp kitabı düşünüyorum. Gerçekten zevk alıyorum bu kitabı okumaktan.

  YanıtlaSil
 7. İyi bir kitap okuru olarak, her okuduğum kitabı hissederek ve hikayenin içerisinde dahil olarak okurum. Çokta zevk alırım. Ancak bu kitap için aynı şeyleri maalesef söyleyemeyeceğim...

  İçimizde en azından birilerinin bu kitabı beğenmiş olduğunu bilmekte güzel sonuçta..

  YanıtlaSil
 8. Kitabı okurken, kesinlikle çok etkilendim.. Yazar, sizi başrol yapıp,size hayatınızı belirleyecek olan seçenekleri sunuyor.Kitabı okurken,sadece okumakla kalanla,elbette beğenmemişlerdir. Fakat, kitap size tam tersini yapmanızı istiyor. Kitabı tıpkı, hayatı yaşar gibi, okumak gerekiyor. Başarılı bir yapıt..Kesinlikle okumalısınız..

  YanıtlaSil
 9. Adsız; Açıkçası bu zamana kadar hiçbir kitabı okumuş olmak için okumayan birisi olarak yorumunuza katılamayacağım. Beğenme veya beğenmeme gaktörü göreceli olduğu için sizin düşüncenize sonuna kadar saygı duyarım ama benim beğenerek okuduğum bir çalışma olmadığı da bir gerçek...

  YanıtlaSil
 10. Valla bende kitabın ilk sayfasında ana karakterin kadın olduğunu öğrenince bi anda kitabı birakasim geldi

  YanıtlaSil
 11. Beğenmemeniz çok garip...yıllık izin alıp eve kapanıp 4 cildinide okumak istiyorum!Seçip seçip yaşayacağım.Yaşayıp yaşayıp öleceğim..Ayrıca ben ilk okuyuşumda bi tane mutlu son buldum (diğerlerinden ziyade iyi sondu) sayfa 378 ;-)

  YanıtlaSil
 12. Merhaba ben tesadüfen denk geldim beğendim aslında çünkü ilk defa bu tarzda bir kitap okudum ve aslında tarzı hoşuma gitti. Yani bosrolde olmak ve kendi sonunu secebilmwk çok güzel. Bu tarzdabu seri haricinde bana onerebilecwginiz kitaplar varsa sevinirim.teşekkürler

  YanıtlaSil
 13. Merhabalar,
  Burada bahsettiğiniz kitaplar ile aynı mantıkta çalışan bir uygulama/hikaye yazdım. Uygulamamın hem android hem ios sürümü bulunmakta (Adı: Senin Hikayen - Hayvanat Bahçesi Macerası). Son zamanlarda telefon ve tablet kullanımı artan çocukları bu alışkanlıklarından kolayca vazgeçiremiyoruz. O halde bunları kullanırken hem yeni şeyler öğrensinler, karar verme yetileri gelişsin hem de okuma alışkanlığı kazansınlar istedim. İnceler ve paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 14. Merhaba! Bende kitabı biraz önce bitirdim , okuduğum kitabın başrolünde olmak beni etkiledi, gerçekten bu seçimleri yaptığınızı düşünerek okuduğunuzda zevk alacağınızı düşünüyorum �� Şimdi Sıra 2. Kitabına geçmekte �� Sevgiyle kalın ..

  YanıtlaSil