Bay Çiklet ve Kiraz Ağacı...

10:15 ebru altin 0 Comments

İngiliz çocuk edebiyatının genç yıldızlarından Andy Stanton'un fırtına gibi esen "Bay Çiklet" serisi akıllara durgunluk veren yepyeni hikayeleriyle yoluna devam ediyor.

Sıradışı olan yazar; mizahi anlatımı, tekerlemeyi andıran kelime oyunları ve muhteşem benzetmeleriyle okurlarını kahkahaya boğuyor. David Tazzyman'in karikatürvari çizimleri ise her yeni kitapta daha bir vazgeçilmez oluyor.

Aylardan marttı ve yaklaşan bahar ateşi, Limonlu Bayır kasabasını dört koldan sarmaya başlamıştı. Limonlu Bayır'ın çılgın sakinlerinden Friday O'Bilir, Üçüncü Billy William, Martin Çamaşırhane, Yaşlı Nine, Jonathan Şapırtı, Bay Çiklet ve daha pek çoğu, deli danalar gibi ilkbaharın gelişini bekliyordu.

Körpecik, özelcik bir bahar sabahı, Yaşlı Nine'nin "Kadim zamanlar geri geldi!" şeklindeki haykırışlarıyla inlemeye başladı. Yoksa Yaşlı Nine'yi bu kadar korkutan şey, eski ruhlarla dolu korkutucu Runtus Ormanı'ndaki Runtus'muydu? Peki bu kadar zamandır sesi soluğu çıkmayan Runtus neden geri dönmek için bu tazecik bahar zamanını beklemişti?

Yaşlı Nine'yi yol gösterici olarak belirleyen Runtus, kasaba ahalisini kendine çekebilmek için herkesi bir kiraz ağacı etrafına topladı.

Kasabalının en değerli eşyalarının peşine düşmüş olan Runtus'un asıl niyeti ne olabilirdi? İşte Polly ve elektrikli kasları olan zencefilli kurabiye Alan Taylor'ın en çok merak ettikleri şey de buydu.

Bay Çiklet ve Üçüncü Billy William ortalıklarda olmadığına göre bu işte parmakları olduğu kesindi. Peki ama nasıl?

Runtus Ormanı'nda geçen bu gizem dolu arayışta Polly ve zencefilli kurabiye okul müdürü Alan Taylor'a bu kez yüzlerce, hatta binlerce evcil hayvan, yani tırtıllar, uğur böcekleri ve yaprak bitleri eşlik ediyor.

Eski dostlar bu macerada yeniden "Kaydırı Kuppak İkili" Bay Çiklet ve muhteşem yardakçısı Üçüncü Billy William'ın peşine düşüyorlar.

Çocuklarınız için gayet eğlenceli bir kitap olabilir, haberiniz olsun :)

You Might Also Like

0 yorum :