Açılsın Perdeler, Gelsin Yerli Filmler...

15:03 ebru altin 0 CommentsDosya: Ebru Altın

Türk sinemasının son dönemlerde yaşadığı altın çağ furyası, yeni sezon itibariyle de durdurak bilmeden, dolu dizgin bir şekilde devam edeceğe benziyor. Nitekim birbirinden güzel ve iddialı yapımlarla sinemaseverlerin karşısına çıkmak üzere hazırlanan filmlerin bir çoğunun çekimleri ise yoğun bir çalışma sürecinin ardından tamamlandı.

Sonuç her ne olursa olsun elimizdeki listeden yola çıkacak olursak eğer, yeni yıl itibariyle başlayacak yerli film yağmuru, sene boyunca bizleri yalnız bırakmayarak, son dönemlerde elde ettiği başarı grafiğinin bir çıta daha yükseldiğini sinemaseverlere böylece göstermiş olacak.

Eyvah Eyvah 2 ile açılışını yapacağımız yerli film furyasının hemen akabinde sinemaseverler ile buluşmasını gerçekleştirecek olan yerli film seçkileri ise şu şekilde olacak.

Eyvah Eyvah 2

Hakan Algül’ün yönettiği, Ata Demirer, Demet Akbağ, Özge Borak Şakrak ile Salih Kalyon’un paylaştığı “Eyvah Eyvah 2”, ilk filmde aşık olduğu kızı istemek için Firuzan ile Geyikli’ye doğru yola çıkan Hüseyin’in maceraları üzerine kurulmuş bir film…

Firuzan’ın birkaç günlük ziyareti, Kuzey Ege’de uzun bir maceraya dönerken, Hüseyin’in Müjgan’a kavuşup kavuşamayacağının cevabı da ister istemez bu maceraya bağlı olur.

Kağıt

Emrah, ilk sinema filmini çekmeye çalışmaktadır. Babası Mehdi Bey, Emrah’ın eczacı olacağına inanıyordur. Arkadaşları ve annesi Şahane Hanım’ında desteğiyle para bulan Emrah’ın karşısına bu sefer de bürokrasinin çarkları çıkar.

Artık hayalleriyle Emrah arasında, sansür kurulu başkanı Müzeyyen Hanım’dan alacağı son bir imza kalmıştır. Ama bu da kolay olmayacaktır. Resmi otoritenin karşısına dikilen Emrah’ı, hiç de hoş olmayan gelişmeler beklemektedir.

Sinan Çetin’in yönettiği filmin başrollerinde ise Öner Erkan, Ayşen Gruda, Zeynep Beşerler ve Asuman Dabak yer alıyor.

Günah Keçisi

Toplumun oluşturduğu önyargılara karşı bir mücadelenin ince nükteyle anlatıldığı filmde, Şahin K.’nın da hayatından hikayeler sunuluyor.

Şahin K, Nuri Alço, Coşkun Göğen ile Turgay Tanülkü’nün başrolleri paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Cenk Özakıncı gerçekleştirdi.

Kutsal Damacana: Dracoola

Ersin Korkut, Şahin Irmak ve Özge Ulusoy’un oyunculuk performanslarını sergiledikleri filmin yönetmenliğini ise Korhan Bozkurt yaptı.

Henüz minik bir bebekken kendisini cami avlusunda bulan yavru Sebo, güvercinlerin ve kumruların yemleriyle beslenip, kendi kendini yetiştirmiştir. Aklı başına geldiğinde, zengin bir işadamının konağında iş bulan ve kızı Demet’e platonik bir aşkla bağlanan Sebo’nun mutluluğu bir anda bozulur. Bir gece yarısı ansızın müştemilatın kapısı çalınır, gelen efsanevi kan emici Kont Dracula’dır…

Kurtlar Vadisi Filistin

Gazze’ye insani yardım malzemeleri götürmeye çalışan gemilere yapılan kanlı baskın üzerine Polat Alemdar ve arkadaşları Filistin’e gitmiştir. Bu baskının askeri planlayıcısı ve yürütücüsü olan İsrailli komutan Moşe’nin ele geçirilmesi gerekmektedir.

Polat, Moşe’ye ulaşmaya çalışırken, Filistin’de masum insanların nasıl öldürüldüklerini görür. Teknolojik imkanlar ve kural tanımazlık, köyleri yıkmakta, çocukları öldürmekte olan Moşe’yi kurtarmaya yetmeyecektir.

Zübeyr Şaşmaz’ın yönettiği filmin başrollerinde ise Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun, Kenan Çoban ve Nur Aysan yer alıyor.
Şov Bizınıs

M. Uğur Yağcıoğlu’nun yönettiği ve Müslüm Gürses, Almeda Abazi, Önder Açıkbaş ile Zeynep Beşerler’in oynadığı Şov Bizınıs, yaşanmışlıkların ön planda tutulduğu, sıcak bir komedi filmi niteliğinde…

Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak

Koruma duygusuyla başlayıp ardından gönül bağına dönüşen filmin yönetmenliğini Ali İlhan gerçekleştirirken, başrolleri ise Claudia Cardinale, İsmail Hacıoğlu, Lavinia Longhi ile Teoman Kumbaracıbaşı paylaşıyor.

Yıllar önce oğlunu ve kendisini terk eden kocasından sonra hiçbir erkeği kapısından bile içeri sokmayan Sinyora Enrica, evindeki boş odaları kız öğrencilere kiralamakta ve pazarda çalışmaktadır.

Yıllarca bozmadığı bu kuralı, evine gelen Türk öğrenci Ekin için bozar. Enrica’nın oğlu Giovanni’nin annesine karşı haksız davranışları, Ekin’de Enrica’ya karşı bir koruma duygusuna dönüşür ve aralarında bir gönül bağı oluşur.

72. Koğuş

Kaptan’ın platonik bir aşkla bağlı olduğu kadınlar koğuşundaki Fatma, zinadan hükümlü bir mahkumdur. Tahliyesi yakın olan Fatma, dışarı çıktığında elinde biraz para bulunsun diye cezaevinde çamaşır yıkamaktadır.

Kerem Alışık, Hülya Avşar, Yavuz Bingöl ve Songül Öden’in başrolleri paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Biket İlhan gerçekleştirdi.

Saklı Hayatlar

Alevi toplumunun yaşamak zorunda bırakıldığı ötekileştirme duygusunun doğrudan konu edildiği filmin yönetmenliğini A. Haluk Ünal yaparken, başrolleri ise Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Laçin Ceylan ve Zerrin Sümer paylaştı.

Saklı Hayatlar, ele aldığı konu itibariyle Kültür Bakanlığı Fonu’ndan destek alan bir ilk film niteliğindedir…

Kaybedenler Kulübü

Kaan ile Mete, 90’lı yılların ikinci yarısında, bir radyo programı yapmaya başlarlar. Programın şöhreti hızla yayılırken, eski hayatlarına da aynen devam ederler. Kaan, aradığı aşkı Zeynep’de bulur ve tutkuyla yaşamaya çalışır.

Bu arada herkesin kendi kaybını bulduğu program Kaybedenler Kulübü, toplumun farklı kesiminden insanları buluşturmaktadır.

Nejat İşler, Yiğit Özşener, Ahu Türkpençe ile İdil Fırat’ın başrolleri paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Tolga Örnek gerçekleştirdi.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Seyfi Teoman’ın yönettiği, İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın ve Taner Birsel’in oynadığı “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” isimli filmle, birbirlerinden habersiz aynı kıza aşık olan iki yakın arkadaşın hayatlarında açılacak yeni bir sayfa konu ediliyor.

İki yakın arkadaş, aynı evde yaşamaya başladıklarında diğer arkadaşları Fikret, bir trafik kazası geçirir ve annesiyle babasını kaybeder. Almanya’ya geri dönmesi gereken Fikret, Ender ve Çetin’den, Ankara’da üniversite öğrencisi olan kız kardeşi Nihal’in okulunu bitirene kadar, onlarla kalmasını ister. Bir süre sonra kaçınılmaz olan gerçekleşir.

Ender ve Çetin, birbirlerinden habersiz Nihal’e aşık olurlar. Bu ortak aşk, Ender ve Çetin’in dostluğunda yeni bir sayfa açar.

Başvekil: Son 24 Saat

Başbakan Adnan Menderes’in idam sürecindeki son 24 saatinin geriye dönüşlerle anlatıldığı filmde, idama hazırlanışı, gördüğü psikolojik ve fiziksel işkenceler, iki oğlunun ölümü incelenirken, idamından günümüze kadar olan süreçte hangi zengin ailelerin ortaya çıktığı da tek tek ele alınıyor.

İsmet İnönü’nün idamlara bakış açısı ve yürüttüğü politika, Celal Bayar’ın durumu ve darbeyi hazırlayan gizli güçler de filmde ayrıntılı bir şekilde işleniyor.

İncir Reçeli

Metin, 30’lu yaşlarında hayatını TV’lere skeç yazarak kazanan bir adamdır. Yazdığı senaryoların reddedildiği bir gün gittiği barda, hayatını tümüyle değiştiren Duygu’yla tanışır. Duygu ve Metin bir masala başlarlar ama sonu başından belli bir masaldır bu…

Çınar Ağacı

Büyük Adam Küçük Aşk ile geniş kitlelerin beğenisini kazanan, Uluslar arası Sinemacı Handan İpekçi’nin yazıp yönettiği “Çınar Ağacı” adlı filmin dev kadrosunda ise Nurgül Yeşilçay, Nejat İşler, Celile Toyon, Meral Okay, Ebru Özkan, Settar Tanrıöğen, Hüseyin Danyal ve Ragıp Savaş yer alıyor.

Bir Avuç Deniz

Bir Avuç Deniz isimli filmde, Deniz isimli bir kızın, Deniz'e aşık Mert'in, Mert'e aşık Deniz ve Dilek'in, belki de hepsinden önemlisi, oğlu Mert'e aşık Rana Hanım'ın hikayesi anlatılıyor.

Bir avuç aldığımız deniz, gerçekten deniz midir sorusundan yola çıkarak tutkularımızın sınırının sorgulandığı filmin yönetmenliğini Leyla Yılmaz yaparken, başrollerini ise Berrak Tüzünataç, Engin Altan Düzyatan, Zeynep Özder ve Ahu Yağtu paylaşıyor.

Gölgeler ve Suretler

Derviş Zaim’in son filmi Gölgeler ve Suretler’de, 1963’te başlayan olaylar sırasında Karagöz oynatıcısı olan babasından ayrı düşen genç kızın geçirdiği dönüşüm ve olgunlaşma süreci anlatılıyor. Yıkılıp yanan köylerden, daha güvenli olan şehre kaçış esnasında yaşanan acılar, dostluklar ve savaş ortamı hikayeye ışık tutuyor. Derviş Zaim’in minyatür sanatını anlattığı “Cenneti Beklerken”, hat sanatını ele aldığı “Nokta”dan sonra, üçlemenin son filmi olan ve gölge sanatını işlediği “Gölgeler ve Suretler” isimli filminin başrollerinde ise Settar Tanrıöğen ve Buğra Gülsoy yer alıyor.

Suret – i Aşk

Osman Sınav ve Elif Şafak’ın hazırlıklarını sürdürdüğü Suret-i Aşk adlı film, bir İstanbul hikayesini anlatacak.

Ya Sonra

Romantik komedi türündeki filmde Özcan Deniz ile Deniz Çakır birbirlerine tutkulu iki sevgiliyi canlandırıyor.

Deniz Çakır, “Ya Sonra” isimli filmde “Yaprak Dökümü”ndeki Ferhunde’nin aksine, altın kalpli birisine hayat veriyor.

Filmde, Özcan Deniz bir veterineri, Çakır ise bir mimarı canlandırıyor.

Çanakkale Ruhu

Çanakkale Ruhu adlı filmde iki kardeşin Çanakkale Savaşları’nda karşı karşıya gelmesi üzerinden gelişen olaylar anlatılıyor.

Türk – İngiliz ortak yapımı olan filmde, Oktay Kaynarca ile henüz ismi açıklanmayan Hollywood’dan iki oyuncu başrol oynayacak.

Ayhan Hanım

Nefes: Vatan Sağolsun filminin yönetmeni Levent Semerci yeni filmi Ayhan Hanım’da 12 Eylül darbesinin öncesi ve sonrasındaki acıyı derinden yaşayan bir annenin hikayesini anlatacak.

You Might Also Like

0 yorum :