Zafer Bayramımız Kutlu Olsun...

12:32 ebru altin 0 Comments

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.
Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır...
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN


0 yorum :

Olduğun Yerde Kal...

12:05 ebru altin 0 Comments

John Boyne'dan kalpleri yumuşatan bir savaş çığlığı...

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının ödüllü yazarı John Boyne'dan I. Dünya Savaşı'nın yüzüncü yıldönümünde okurlara anlamlı bir armağan geliyor.

I. Dünya Savaşı'nın başladığı gün, Alfie'nin beşinci doğıum günü partisine denk gelmişti. Alfie, savaşın nelere yol açacağını tahmin edemese de bu süre boyunca hayatlarının eskisi gibi ilerlemeyeceğini biliyordu. Babası Alfie'yi terk etmeyeceğine söz vermişti vermesine ancak bu sözü eli silah tutan her erkek gibi orduya yazılmasına engel olmamıştı. Çok sevdiği ailesini geride bırakarak Avrupa cephelerinde savaşmaya giden babasının hayatında kanlı bir sayfa açılmıştı artık. Londra'da bıraktığı sevdiklerini ise çaresizlik, yoksulluk ve acı dolu bir mücadele bekliyordu.

Cephede geçen dört koca yıl boyunca Alfie büyümüş, babası ise gizli bir görevde olduğu gerekçesiyle ailesi ile olan tüm iletişimini kopartmıştı. Savaş tüm acımasızlığıyla sürüyor, Alfie'nin ruhunda kopan fırtınalar dinmek bilmiyordu. Öte yandan tuhaf giden birşeyler vardı. Babasının şu gizli görevi neydi? Alfie ne yapıp edip, bulmalıydı babasını. Üstelik dünyanın en iyi nedeni sevgi uğruna her şeyi yapmaya hazırdı.

John Boyne, onlarca farklı dile çevrilerek dünya çapında milyonlarca okurun kalbine dokuan Çizgili Pijamalı Çocuk adlı kitabında olduğu gibi savaşa yine küçük bir çocuğun gözünden bakarak, bu byük felaketin insanlar üzerinde bıraktığı kalıcı izleri şiirsel bir dille, umut dolu bir baba oğul hikayesine dönüştürüyor.


0 yorum :

İkiz Gezginler İstanbul'da

17:33 ebru altin 0 Comments

İkiz gezginlerimiz Peri ve Ege ile birlikte, Antik Çağ'dan günümüze kadar uzanan bilinmeyenlerle dolu bir İstanbul yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?

İstanbul'un hangi semti bir zamanlar 'Körler Ülkesi' olarak anılırmış? Yerebatan Sarnıcı'nda sergilenen Yılan Saçlı Medusa heykelinin sırrı ne? Şanssız Bizans Prensesi neden bütün hayatını denizin ortasındaki küçücük bir kulede geçirmek zorunda kalmış?

Arkeolog yazar Betül Avunç'un Anadolu'nun tarihsel mirasını gelecek kuşaklara tanıtmak, çocuklara arkeolojiyi ve mitolojiyi sevdirmek amacıyla kaleme aldığı 'İkiz Gezginler' serisinin ikinci kitabı İkiz Gezginler İstanbul'da, Gökçe Akgül'ün hazırladığı yepyeni kapak resmi ve yenilenmiş baskısıyla Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

İkiz Gezginlerimiz, hafta sonu tatillerini fırsat bilerek yaşadıkları şehri daha yakından tanımak için arkeolog olan anne ve babaları ile birlikte geziden geziye koşturuyorlar. İstanbul kazan ikizler kepçe, Ayasofya'dan Beylerbeyi Sarayı'na, Rumeli Feneri'nden Atatürk'ün Pembe Evi'ne kadar uzanan renkli bir rotada sanki zaman ve mekanın içinde kayboluyorlar. İlginç efsanelerin ve esrarengiz tarihsel hikayelerin gün yüzüne çıkarıldığı bu gezilerde, acımasız gladyatörlerin kanlı dövüşlerine şahit olabilir, boğa başlı bir canavarla savaşabilir, hatta Büyük Konstantinos'un hayaleti ile karşılayabilirsiniz. Bu arada köfte - piyaz molasını fazla uzun tutmamanızı öneririz çünkü keşfedilecek daha çok yeriniz var.

Her yaştan okurun ilgisini çekecek güçlü bir öykü kurgusuna sahip olan İkiz Gezginler İstanbul'da, binlerce yıla tanıklık etmiş efsane bir kentin geçmişini merak eden edebiyatseverlere renkli bir okuma deneyimi sunarken, özgün içeriğiyle ilkokul öğretmenlerinin öğrencilerine en çok tavsiye ettiği güdümlü kitaplar arasında yer alıyor.


0 yorum :

Turistlerin yüzde kaçı okumak için getirdikleri kitapları otellerde bırakıyor?

11:12 ebru altin 1 Comments

Otellerde okunduktan sonra turistler tarafından bırakılan İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca ve Felemenkçe kitaplar, bir kitabevi tarafından toplanarak turistlere bir liradan satışa sunuluyor. Nasıl yani demeyin? Çünkü 1 liradan da pek ala kitaplar satılabiliyor.

Tatil amaçlı ilçeye gelen turistler, ülkelerinden okumak için getirdikleri kitapların yüzde 60'ını kaldıkları otellerin odasında bırakmayı tercih ediyor. Antalya'nın Manavgat ilçesindeki bir kitabevi otellerden ve yerleşik yabancılardan topladığı kitapları 1 liradan satışa sunuyor. Böylece hem otel odalarında unutulmuş kitapları değerlendiriyor hem de okuma alışkanlığının kazanılmasında ön ayak oluyor. Bu arada laf aramızda bir sene içerisinde yaklaşık 10 bin kitabı toplamayı başaran kitapçının müdavimlerini ise ağırlıklı olarak Almanlar oluşturuyormuş, benden söylemesi...

1 yorum :